Socrates

Sokrates ve 3 filtre

4.34.4

Bir gün bir adam Sokrates’e: “Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun?” der.

Sokrates: “Bir dakika bekle” diye cevap verir ve davam eder “Bana bir şey söylemeden evvel senin küçük bir testten geçmeni istiyorum. Buna Üçlü Filtre Testi deniyor”.

Adam merakla: “Üçlü Filtre?” diye sorar.

“Doğru” diye devam eder Sokrates. “Benimle arkadaşın hakkında konuşmaya başlamadan önce, bir süre durup ne söyleyeceğini filtre etmek iyi bir fikir olabilir. Birinci filtre; Gerçek filtresi. Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam olarak gerçek olduğundan emin misin?”

Adam: “Hayır, aslında bunu sadece duydum.” der.

Sokrates: “Öyleyse, sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun… Şimdi ikinci filtreyi deneyelim, yani İyilik filtresini. Arkadaşın hakkında bana söylemek istediğin şey iyi bir şey mi?” diye sorar.

Adam Sokrates’e: “Hayır, tam tersi” diye cevap verir.

Sokrates: “Öyleyse onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğunda emin değilsin. Fakat yine de testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldı. Faydalılık filtresi. Bana arkadaşın hakkında söyleyeceğin şey benim işime yarar mı? Faydalı bir şey mi?” diye sorar.

Adam şaşırarak: “Hayır! Gerçekten değil!”

“İyi” der Sokrates. “Eğer bana söyleyeceğin şey doğru değilse, iyi değilse ve faydalı değilse, bana niye söyleyesin ki!”

 


Bu yazıyı paylaşmak ister misin..